Moja crijevna sluznica.
Moja zaštitna barijera.
Što crijevna sluznica čini za moje zdravlje?
Sluznica crijeva, poput kože i drugih sluznica (npr. u ustima i nosu), doprinosi kao prirodna zaštitna barijera za zaštitu organizma od vanjskih utjecaja. S površinom od oko 32 m², predstavlja jedno od najvećih sučelja prema vanjskom svijetu. Crijevna sluznica čini svojevrsni vatrozid koji osigurava da poželjne tvari ulaze, a neželjene onemogućuju.
S jedne strane crijevna sluznica omogućuje apsorpciju vode i hranjivih tvari iz hrane te na taj način opskrbljuje tijelo energijom i vitalnim nutrijentima. S druge strane, mora se spriječiti nepoželjne i potencijalno štetne tvari, kao što su: bakterije, virusi, toksini ili alergeni koji prodiru u tijelo. Budući da je crijevo u izravnom kontaktu s okolinom putem hrane, potrebno je stalno razlikovati "dobre" (npr. hranjive tvari) i "loše" (npr. patogene). Zbog toga se oko 80% svih aktivnih imunoloških stanica nalazi u crijevima. Sluznica crijeva je preko mreže crijevne sluznice povezana sa svim drugim sluznicama, a također i s kožom. Zdravo crijevo s
netaknutom crijevnom sluznicom stoga može pozitivno djelovati na kožu i sluznicu te značajno utjecati na zdravlje cijelog organizma.
Crijevna sluznica sastoji se od jednog reda epitelnih stanica koje su čvrsto zbijene jedna uz drugu. Kako bi se stanice crijevne sluznice držale na okupu, one su međusobno tijesno povezane posebnim spojevima stanica, tijesnim spojevima. Čvrsti spojevi zatvaraju prostor između stanica i djeluju kao neka vrsta brave. Koristeći određene signale ili citokine (npr. zonulin), oni se mogu specifično otvoriti ponovno zatvoriti, čime se omogućuje kontrolirani transport tvari kroz crijevnu sluznicu.
Crijeva su zaštićena na tri načina
Crijevna sluznica čini središnji dio crijevne barijere. Kako bi u potpunosti moglo ispuniti svoju važnu funkciju barijere, crijevo ima ukupno tri razine zaštite. Osim crijevne sluznice, koja čini drugu razinu zaštite, to također uključuje crijevnu floru i imunološki sustav povezan s crijevima.
Crijevna sluznica je tkivo koje se vrlo brzo obnavlja. Stanice crijevne sluznice potpuno se obnavljaju otprilike svaka 1-3 dana. Ako je crijevna sluznica oštećena ili nije optimalno opskrbljena, više ne može pouzdano ispunjavati svoju važnu funkciju barijere. Crijeva postaju propusna. Ovo je također poznato kao "leaky gut". Kako bismo podržali crijevnu sluznicu u njezinoj važnoj funkciji zaštitne barijere, potrebno ju je optimalno njegovati. Sveobuhvatna opskrba mikronutrijentima (vitamini i minerali) važna je za diobu i rast stanica. Osim toga, aminokiselina glutamin je od posebne važnosti jer je poželjan izvor energije za stanice crijevne sluznice.
Preuzeto sa: https://nutrimmun.de/anwendungsbereiche/schleimhaut/meine-schleimhaeute-meine-schutzbarrieren/