top of page
  • Writer: proimmun doo
    proimmun doo
  • Oct 24, 2024
  • 2 min read

Antibiotici tijekom trudnoće utječu na razvoj neurodermitisa kod djece



Bolest kože neurodermitis, također poznata kao atopijski dermatitis, pogađa oko 13% sve djece u Njemačkoj i često se javlja u djetinjstvu. Posljednjih godina istraživanja su u više navrata pokazala da osim genetike i raznih okolišnih čimbenika, presudnu ulogu u nastanku neurodermitisa ima i crijevna flora (crijevna mikrobiota). Trenutna studija sada stavlja fokus na to kako uzimanje antibiotika tijekom trudnoće i ranog djetinjstva utječe na rizik od neurodermitisa.



Antibiotici povećavaju rizik od neurodermitisa kod djece


U istraživanju autora Fuxencha i sur. analizirani su podaci više od milijun djece iz Velike Britanije. Rezultati su bili jasni: i djeca čije su majke uzimale antibiotike tijekom trudnoće i djeca koja su primila antibiotike nakon rođenja u prvih 90 dana života imala su značajno povećan rizik od razvoja neurodermitisa tijekom vremena. Rezultati studije naglašavaju da prenatalna i primjena antibiotika u ranom djetinjstvu negativno utječe na rizik od neurodermitisa.


Prethodne studije potvrđuju rezultate


Slični odnosi već su uočeni u prethodnim studijama. Ukupno 18 studija na ovu temu identificirano je i analizirano u sustavnom pregledu. Sve zajedno, ove su studije došle do istog zaključka:

uzimanje antibiotika tijekom trudnoće povezano je sa značajno povećanim rizikom od neurodermatitisa kod djece. Ova se veza može dosljedno promatrati u različitim studijama.


Antibiotici negativno utječu na crijevnu floru


Poznato je da antibiotici ne samo da se bore protiv štetnih bakterija, već, kao nuspojava, oštećuju i korisne bakterije u crijevnoj flori. Budući da su crijevne bakterije, između ostalog, važan partner u treningu imunološkog sustava, (povezano s antibioticima) poremećaj osjetljivog crijevnog ekosustava također može izbaciti imunološki sustav iz sinkronizacije. Time se povećava rizik od alergijskih bolesti, kojima pripada i neurodermitis. Studije pokazuju da djeca s neurodermitisom često imaju manju bakterijsku raznolikost i izmijenjen sastav crijevne mikrobiote, što dodatno podupire vezu između antibiotika i kožnih bolesti.


Što to znači za roditelje?


Nalazi studija naglašavaju važnost svjesne upotrebe antibiotika, posebno u kritičnim fazama života kao što su trudnoća i prvi mjeseci života djeteta. Roditelji, a posebice trudnice trebaju u dogovoru s liječnikom dobro razmisliti je li primjena antibiotika doista neophodna ili se mogu razmotriti alternativne mogućnosti liječenja.


Ako je unos neophodan, majke mogu podržati zdravlje crijeva uravnoteženom prehranom zdravom za crijeva koja je bogata vlaknima i probiotičkom hranom s aktivnim bakterijskim kulturama. To može pomoći u održavanju prirodne ravnoteže crijevne flore.


Zaključak


Antibiotici su spasonosni i neophodni u mnogim slučajevima, ali njihova upotreba treba biti oprezna, posebno tijekom kritičnih životnih razdoblja kao što su trudnoća i rano djetinjstvo. Svjesnom primjenom antibiotika i posebnom podrškom crijevnoj mikrobioti roditelji mogu smanjiti rizik od neurodermitisa i drugih alergijskih bolesti kod svoje djece.


bottom of page