Vitamin D
U jesen i zimi nedostaje vrijeme provedeno na suncu
Radujete li se već prvom snijegu, debelim puloverima i dugim večerima na sofi ili ste jedni od onih kojima već u listopadu nedostaju sunce, topla koža i lakoća ljeta? U svakom slučaju: činjenica je da tijelo sada mora više raditi kako bi dobilo esencijalni vitamin - vitamin D, naš 'sunčani vitamin'. Po čemu je ovaj vitamin tako poseban i zašto ga zimi odjednom nedostaje?
Razlozi smanjene opskrbe vitaminom D u jesen i zimi
Vitamin D se proizvodi u koži kada je dovoljno izložena sunčevoj svjetlosti, točnije UVB zračenju. Otprilike 80-90% vitamina D koji je potreban tijelu dolazi iz njega. Prehranom se može unijeti samo mali dio, primjerice masnom ribom ili jajima. Sada dolazi veliko ALI: zimi je sunčevo zračenje na sjevernim geografskim širinama (smjernica: 51 stupanj geografske širine, otprilike ista visina kao Köln) često preslabo da bi stimuliralo proizvodnju vitamina D u koži. Sunčeva je staza ravnija, a dani su kraći. Ovo ograničenje vrijedi bez obzira na temperaturu zraka - jedini odlučujući faktor je intenzitet UVB zračenja.
Još jedan razlog: Kao što naziv "mokra i hladna sezona" sugerira, vremenski uvjeti ne tjeraju mnoge ljude da žele izaći vani, što znači da je tijelo još manje izloženo sunčevoj svjetlosti. Debela, duga odjeća tada pokriva i velike dijelove kože.
Moguće posljedice za tijelo
Nedostatak vitamina D može rezultirati čitavim nizom bolesti i zdravstvenih problema. Prije svega, vitamin D je važan za apsorpciju kalcija u crijevima. Bez dovoljno vitamina D, tijelo ne može pravilno apsorbirati kalcij i ugraditi ga u kosti.
Ali nisu samo kosti te koje pate, vitamin D je važan mikronutrijent, posebno za imunološki sustav. Nedostatak može uzrokovati da tijelo postane osjetljivije na infekcije. Prehlade zimi? Često nije ni čudo. Gripa? Čini se da i ovdje vitamin D igra važnu ulogu kada je u pitanju imunološki sustav.
Kako opskrbiti tijelo vitaminom D zimi?
Njemačko društvo za prehranu (DGE) preporučuje dnevni unos od 20 µg vitamina D, što odgovara 800 međunarodnih jedinica (IU). Naravno, prehrana igra ulogu, iako malu. Namirnice poput lososa (8,4 µg/100 g), haringe (25 µg/100 g), žumanjka (5,6 µg/100 g) i obogaćenih mliječnih proizvoda osiguravaju vitamin D.
Dakle, ako se ne planirate svaki dan boriti kroz tanjur s ribom, postoje dobre vijesti: mogu se koristiti, na primjer, dodaci prehrani s vitaminom D. Osobito bi o dodatnom unosu trebali razmisliti oni koji se ljeti nisu previše sunčali ili pripadaju u rizične skupine – poput trudnica, dojilja ili starijih osoba. Test vitamina D i savjet specijalista (ordinacija obiteljskog liječnika, savjet o prehrani) korisni su prije uzimanja i mogu dati informaciju ima li tijelo dovoljno rezervi za zimu ili mu je potrebna dodatna podrška.
Još jedan savjet: izađite van kad god sija sunce! Malo svjetla na licu, čak i kada je hladno, može dati barem mali doprinos.
Zaključak
Ukratko: zima vam može oduzeti sunce, ali to ne znači da ste prepušteni na milost i nemilost nedostatku vitamina D. Uz mješavinu zdrave prehrane, kretanja na svježem zraku (čak i kada je hladno) i po potrebi nadopune korisnim pripravcima, možete dobro očuvati svoje tijelo u sezoni prehlada. Jer jedno je sigurno: sunce će se vratiti - ali do tada si možete malo pomoći.
Preuzeto sa: https://nutrimmun.de/blog/post/vitamin-d-im-herbst