Što pomaže kod nadutosti?
Kada zrak u želucu otežava svakodnevni život
Nadutost stvaraju plinovi u crijevima koji nastaju tijekom probave. Nastaju kada dijelovi hrane, posebno škrob (ugljikohidrati), bjelančevine ili vlakna, neprobavljeni uđu u debelo crijevo. Ove neprobavljene komponente hrane služe kao izvori energije za crijevne bakterije koje tamo žive. Kao nusprodukt, crijevne bakterije proizvode plinove, uključujući vodik, metan i ugljikov dioksid, a svi su bez mirisa. Većina nastalih plinova otpušta se iz crijeva u krv i izdiše kroz pluća. Samo mali dio izlazi izravno iz crijeva.
Pretjerano stvaranje plinova zbog intolerancije na hranu ili pretjeranog konzumiranja mahunarki ili luka, može dovesti do nadutosti, neugodno napetog trbuha. U posebno teškim slučajevima mogu se javiti i bolni grčevi i osjećaj punoće u želucu. To može biti probavni poremećaj. Otprilike 15-20% stanovništva pati od nadutosti.
Koji mogu biti uzroci pretjeranog nadutosti?
Nadutost može imati mnogo različitih uzroka. Obično su bezopasni i mogu se jednostavno izbjeći jednostavnim mjerama.
Intolerancije na hranu
U kontekstu intolerancije na hranu, kao što su intolerancija na laktozu ili malapsorpcija fruktoze, neadekvatna razgradnja komponenti hrane može dovesti do povećanog stvaranja plinova u crijevima. To se također može dogoditi kod onih koji pate od sindroma iritabilnog crijeva zbog fermentabilnih ugljikohidrata, takozvanih FODMAP-ova.
Pojačano gutanje zraka
Neravnoteža crijevne flore
Stres
Hrana koja izaziva nadutost
Nadutost tijekom trudnoće
Nadutost kod dojenčadi
Osobito ako izlazni vjetrovi izrazito neugodno mirišu, ne treba se sramiti i treba dati liječniku da probavne probleme pregleda. Isto vrijedi i za vrlo teške i dugotrajne simptome kao i za pojavu drugih simptoma poput proljeva ili žgaravice.
Savjeti protiv nadutosti
Nadutost uzrokuje neugodan osjećaj punoće i pritiska te može jako otežati dan. Uzroci nadutosti često se mogu kontrolirati jednostavnim mjerama.
Izbjegavajte ili smanjite hranu koja stvara nadutost
Neka hrana može uzrokovati nadutost, uključujući luk, češnjak, kupus ili mahunarke. Konzumacija nekih vrsta voća, poput jabuka, šljiva ili grožđa, također kod mnogih ljudi može dovesti do povećanog stvaranja plinova u želucu tijekom probave. Umjesto toga, birajte namirnice koje se lako probavljaju i manje stvaraju plin, poput mrkve kuhane na pari, tikvica ili komorača kuhanog na pari.
Povrće kuhano na pari obično se bolje podnosi
Pobrinite se da unosite dovoljno vlakana
Obratite pažnju na crijevnu floru
Komorač, kim…
Izbjegavajte gazirana pića
Jedite polako i dobro žvačite
Redovita tjelovježba
Usporite i smanjite stres
Toplina djeluje opuštajuće
Maženje
Razgovor zlata vrijedi
Lijekovi mogu pružiti akutno olakšanje
Dobro je znati.
Iako je nadutost nešto vrlo neugodno, potpuno je prirodno da vam se s vremena na vrijeme u trbuhu pojavi malo zraka. Uzroci povećane pojave nadutosti najčešće su pogrešne prehrambene navike, poput neredovite i prenagljene prehrane, nepodnošljive hrane, ali i nepovoljni životni uvjeti kao što su stres i nedostatak kretanja.
Ti se uzroci često mogu lako riješiti jednostavnim mjerama. Međutim, ako se nadutost ne popravi, potraje dulje vrijeme ili se čak pogorša, potrebno je posjetiti liječnika.