- proimmun doo
- Feb 13, 2024
- 2 min read
Crijevna sluznica
Po čemu je posebna?

S površinom od približno 32 m², crijeva čine jedno od najvećih sučelja tijela prema vanjskom svijetu. Kako bi zaštitilo tijelo na ovoj velikoj površini, crijevo ima tri razine zaštite koje međusobno blisko djeluju. Crijevna sluznica čini drugu zaštitnu razinu crijeva. Zajedno s crijevnom florom (1. razina zaštite) i imunološkim sustavom povezan s crijevima (3. razina zaštite) čini crijevnu barijeru. Crijevna sluznica preuzima važne zadaće za tijelo. Prehranom su crijeva u izravnom kontaktu s okolinom. S jedne strane, voda i hranjive tvari apsorbiraju se kroz crijevnu sluznicu tako da se tijelo opskrbljuje energijom i vitalnim nutrijentima. S druge strane, istovremeno se mora osigurati da nepoželjne i štetne tvari ne prodru u tijelo preko velike površine crijevne sluznice. Ovdje se stalno pravi razlika između "dobrih" (npr. hranjivih tvari) i "loših" (npr. patogena kao što su bakterije ili virusi). Crijevna sluznica stoga ispunjava važnu funkciju središnje barijere tijela.
Čudotvorna regeneracija crijevne sluznice
Kako bi crijevna sluznica mogla ispuniti svoju važnu funkciju barijere, stanice crijevne sluznice obnavljaju se vrlo često, u prosjeku otprilike svaka 1-3 dana. Za održavanje funkcionalnosti crijevne sluznice i za složene metaboličke procese koji se odvijaju potrebna je odgovarajuća opskrba važnim mikronutrijentima.
Crijevna sluznica

Crijevna sluznica je unutarnja ovojnica crijeva. Sastoji se od jednog reda epitelnih stanica koje obavljaju važnu zadaću upijanja hranjivih tvari. Kako bi se povećala površina, epitelne stanice imaju izbočine u obliku prstiju, takozvane mikrovile, koje se također nazivaju četkasti rub. Crijevna sluznica sadrži i druge stanice s posebnim funkcijama, kao što su: vrčaste stanice za proizvodnju zaštitne sluzi ili Panethove stanice za proizvodnju antimikrobnih tvari koje služe kao prirodna obrana od patogena. Stanice crijevne sluznice čvrsto su spojene posebnim staničnim vezama. Ove stanične veze nazivaju se čvrstim spojevima (engl. tight junctions). To su specijalizirani proteini koji okružuju stanice crijevne sluznice i međusobno ih povezuju. Na taj način zatvaraju međustanični prostor i sprječavaju nekontrolirani prodor neželjenih tvari u organizam kroz sluznicu crijeva. Čvrsti spojevi funkcioniraju kao neka vrsta brave koja se može posebno otvoriti i zatvoriti pomoću posebnih glasničkih tvari (npr. zonulina). Epitelne stanice su također prekrivene slojem sluzi. Sluz služi kao dodatna zaštita od mehaničkih i kemijskih utjecaja, iz probavnih enzima u crijevima. Istodobno drži bakterije crijevne flore i potencijalno štetne patogene na dovoljnoj udaljenosti od stanica crijevne sluznice i temeljnog imunološkog sustava povezanog s crijevima. Stanice crijevne sluznice i zaštitni sloj sluznice čine funkcionalnu cjelinu i značajno doprinose održavanju crijevne barijere.
Što je mukozni imunitet?
Drugi važan zaštitni čimbenik za crijevnu sluznicu je sekretorni imunoglobulin A ili skraćeno sIgA koji se nalazi u sluzi. To su posebna antitijela koja proizvode stanice imunološkog sustava i otpuštaju na površinu sluznice. Ovdje sIgA izravno presreće patogene, čini ih bezopasnima i sprječava njihovo prianjanje na crijevnu sluznicu. sIgA i vezani uzročnici izlučuju se stolicom. sIgA značajno doprinosi takozvanom imunitetu sluznice. Glavno mjesto formiranja je crijevo. Budući da je crijevo povezano sa svim drugim sluznicama u crijevu, putem krvi i limfnog sustava, sIgA se može širiti po cijelom tijelu i štititi druge površine sluznice. Osim toga, sIgA se također nalazi u tjelesnim tekućinama, slini, suzama ili majčinom mlijeku.